Zdalny dostęp do zasobów wspólnych firmy to rozwiązanie, które zwiększa nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo. Umożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy zapewnić dostęp do Internetu na urządzeniu z odpowiednio skonfigurowanym VPN i można bezpiecznie operować na danych firmowych. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy zatrudnione osoby pracują poza biurem.

Co to jest sieć VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna. Najprościej mówiąc, jest to szyfrowany tunel umożliwiający dostęp do prywatnej podsieci. To pozwala na bezpieczne przesyłanie danych pomiędzy komputerem pracownika a zasobami firmowymi przez publiczne łącze internetowe. Szyfrowanie sprawia, że transmitowane dane są niewidoczne dla hakerów oraz złośliwego oprogramowania. Dzięki temu informacje zawarte w zasobach sieciowych firmy są bezpieczne i nienarażone na ataki. Korzystanie z sieci VPN jest możliwe dzięki zainstalowaniu i konfiguracji serwera VPN w samej firmie. Na urządzeniach, z których pracownicy mogą mieć dostęp do sieci, należy zainstalować odpowiednie aplikacje, które umożliwią zestawienie tunelu.

Jakie są korzyści

Wirtualne sieci prywatne VPN umożliwiają bezpieczny zdalny dostęp do zasobów firmowych. Pracownicy zatem mogą korzystać z danych z każdego miejsca na Ziemi i każdego urządzenia. Wystarczy, że są podłączeni do dowolnej sieci domowej lub publicznej. Sieć VPN to szereg ważnych korzyści dla Twojej firmy:

  • Pracownicy mają możliwość wykonywania obowiązków w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. To daje im zwiększoną elastyczność i mobilność. Konieczność fizycznej obecności w siedzibie firmy, by wykonać nawet drobne zadanie, wpływa negatywnie na nastroje kadry.
  • Bezpieczeństwo. Wirtualne sieci prywatne VPN z dostępem do danych firmowych to jedna z najbezpieczniejszych metod przekazywania plików. Dane przesyłane tunelem są szyfrowane i niewidoczne dla użytkowników postronnych. Jeżeli nie chcemy być narażeni na ataki hackerskie, warto zdecydować się na VPN.
  • Istnieje możliwość podłączenia się do zasobów sieciowych za pomocą zdalnego pulpitu przez pracowników znajdujących się poza firmą.
  • Pracownicy mogą podłączyć się nie tylko z dowolnego miejsca, ale także urządzenia. Wystarczy, że mają na nim zainstalowaną odpowiednią aplikację.
  • Dzięki VPN jest możliwość szybkiej zmiany adresu IP.
  • Zmniejszona jest ilość sposobów, w jaki nasz ruch sieciowy mógłby być śledzony przez inne podmioty.

Czym jest zdalny pulpit?

Zdalny pulpit to usługa, która pozwala na udostępnianie ekranu użytkownikowi innego komputera oraz daje mu możliwość przejęcia sterowania nad myszką i klawiaturą. Jest to łatwy sposób, by uzyskać dostęp do plików z innego komputera. To rozwiązanie umożliwia połączenie się z maszynami wirtualnymi lub serwerami. Korzystanie z tej usługi jest możliwe po uprzednim podłączeniu do wspólnej sieci.

Dlaczego warto?

Zdalny dostęp do zasobów wspólnych firmy pozwala na bezpieczną pracę zdalną, kiedy pracownicy operują na wspólnych zasobach. Aktualnie jest to już standard w firmach, ponieważ na pierwszym miejscu jest stawiany komfort pracowników oraz bezpieczeństwo danych.