Głównym dokumentem, który zawiera usystematyzowany wykaz norm, świadczących o bezpieczeństwie jest ISO 27001. Na podstawie udokumentowanego spełniania wszystkich wytycznych można się ubiegać o certyfikację. Normy ISO 27001 pokrywają wiele różnych obszarów związanych z bezpieczeństwem np. przyznawanie uprawnień i dostępów, monitorowanie środowiska IT, zarządzaniem aktualizacjami lub nawet sposób dokumentacji procedur.
Audyty bezpieczeństwa systemów informatycznych

Audyty przeprowadzamy w oparciu o ustandaryzowane normy
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, każda instytucja publiczna, która przetwarza dane ma obowiązek przeprowadzić Audyt bezpieczeństwa przynajmniej raz do roku. Rozporządzenie KRI zawiera zdefiniowane 14 aspektów bezpieczeństwa. Stanowi to jedynie niewielką część norm ISO 27001, jednak sprawdzenie tych kwestii jest wymagane przez prawo. Jeżeli zależy nam na dokładnym zabezpieczeniu się przed potencjalnymi zagrożeniami, warto przeprowadzić audyt całościowy, który będzie pokrywał wszystkie normy ISO 27001.

Kto wyniesie największe korzyści z Audytów bezpieczeństwa?
Organizacje, które przetwarzają wrażliwe dane osobowe klientów
Firmy, które operują na danych zapisanych w zasobach sieciowych
Firmy, które są świadome potencjalnych incydentów bezpieczeństwa
Firmy, które wykryły potencjalne zagrożenie danych
Instytucje publiczne, które są objęte obowiązkiem KRI
Firmy, w których doszło do zmian w organizacji infrastruktury

Wykonanie audytu bezpieczeństwa umożliwia spojrzenie na krajobraz informatyczny w nowej perspektywy. Będąc wewnątrz organizacji niejednokrotnie przeocza się istotne kwestie, które mogą mieć wpływ na wystąpienie zagrożeń.
Po spełnieniu wszystkich wymogów, jakie stawiają przed organizacją normy ISO 27001 można się ubiegać o certyfikację. Jest to oficjalne potwierdzenie, że firma troszczy się o bezpieczeństwo informatyczne. W oczach klientów zwiększa się nasza wiarygodność i minimalizowane jest ryzyko utraty poufności.