Wirtualizacja infrastruktury serwerowej

Bez dwóch zdań, wirtualizacja serwerów jest nieodłącznym elementem działań, których celem jest optymalizacja wykorzystania zasobów IT w przedsiębiorstwie. Polega ona na uruchomieniu kilku serwerów wirtualnych na jednym serwerze fizycznym. Pozwala to ograniczyć powierzchnię zajmowaną przez sprzęt oraz zredukować koszty związane z zakupem dodatkowych urządzeń.

Dlaczego warto postawić na wirtualizację serwerów?

Liczne korzyści jakie zapewnia wirtualizacja infrastruktury serwerowej decydują o tym, że coraz więcej nowoczesnych firm decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania. Pozwala ono nie tylko na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa, ale także na ograniczenie kosztów związanych zarówno z poborem energii elektrycznej (pojedyncze źródło zasilania sprzętu), jak i zakupem wielu urządzeń do uruchomienia wielu serwerów. Ponadto, wirtualizacja serwerów umożliwia łatwą skalowalność zasobów, czyli zwiększanie lub zmniejszanie wydajności danej maszyny, w zależności od zapotrzebowania.

Stabilność, wysoka dostępność i bezpieczne działanie serwerów

Możliwość efektywniejszego zarządzania infrastrukturą i idące za tym oszczędności sprawiają, że wirtualizacja infrastruktury serwerowej to obecnie jedno z najczęstszych wdrożeń w obszarze IT. Możliwość wykorzystania kilku serwerów wirtualnych w obrębie jednego serwera fizycznego umożliwia osiągnięcie wysokiej dostępności zasobów przy użyciu zaledwie dwóch serwerów fizycznych.

Nie sposób pominąć również kwestii bezpieczeństwa danych. Optymalizacja wykorzystania zasobów IT bazująca na uruchomieniu serwerów wirtualnych pozwala na łatwe tworzenie oraz przechowywanie kopii zapasowych całych maszyn. Umożliwia to sprawne i bezproblemowe odtworzenie całego serwera wirtualnego na całkowicie innym serwerze fizycznym.

Niewątpliwą zaletą jaką daje wirtualizacja infrastruktury serwerowej jest również automatyzacja poszczególnych działań. Pozwala to ograniczyć czynności wykonywane manualnie, a co za tym idzie – odciążyć pracowników od  monotonnej pracy.

Testuj rozwiązania IT w środowisku wirtualnym

Firmy chcące być zawsze o krok przed konkurencją nieustannie testują, a następnie wdrażają coraz doskonalsze rozwiązania informatyczne. Poza wyżej wspomnianymi zaletami, wirtualizacja serwerów umożliwia również dogodne testowanie aplikacji i systemów operacyjnych pod kątem ich prawidłowego działania. Dzięki temu użytkownik może sprawnie zidentyfikować wady nowych koncepcji oraz wprowadzić stosowne ulepszenia zanim rozwiązanie zacznie być wykorzystywane w codziennych działaniach firmy. Taka optymalizacja wykorzystania zasobów IT jest nieoceniona w przypadku firm nastawionych na ciągły rozwój oraz utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności.

Kompleksowe wsparcie NetSupport

Specjaliści reprezentujący NetSupport pomogą Ci wdrożyć rozwiązania o charakterze odpowiadającym potrzebom Twojej organizacji. Z pewnością ograniczymy ilość wykorzystywanego przez Ciebie sprzętu, zwiększymy wydajność pracy, zapewnimy ciągłość działania serwerów oraz dołożymy wszelkich starań, aby przeprowadzona optymalizacja wykorzystania zasobów IT w 100% spełniła Twoje oczekiwania.

Realizowana przez nas wirtualizacja infrastruktury serwerowej znacznie ułatwia zarządzanie całą infrastrukturą IT oraz wspomaga wszystkie osoby odpowiedzialne za ten obszar funkcjonowania Twojej firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wiele usprawnień możesz wprowadzić do swojego biznesu w ramach współpracy z NetSupport, koniecznie skontaktuj się z naszym pracownikiem.